Italien gjorde 0-0 uafgjort med Polen
Den tredje runde i Europa League A Gruppe A fortsatte med Polen over for Italien. Begge hold gik glip af nogle scoringsmuligheder i første og anden halvdel, og til sidst lod Polen 0-0 med Italien.
I første halvdel af spillet i 5. minut brød Chiesa Jr. igennem målet efter at have modtaget en aflevering fra sin holdkammerat i straffesparksfeltet, men blev blokeret af modstanderens målmand. I det 11. minut passerede Bellotti bolden fra venstre til midtpunktet. På dette tidspunkt gik holdkammerat Chiesa straks frem for at fange bolden og skyde, men desværre skød fodbolden over tværlinjen og gik glip af muligheden for at score. I det 14. minut modtog det italienske hold bolden, men fordi Berotti gled og ikke kunne score igen, gik han glip af en ny mulighed.
I det 17. minut fandt Polen en chance for et kontraangreb. Jozwiak, en spiller iført Polens trøjer, brød igennem fra venstre til målet og krydsede derefter til Lewand. I dette øjeblik trådte Emerson fra det italienske hold frem i Lewand. Wan ryddede bolden ud af den lave basislinje inden han skyder. I det 28. minut tog Italien et frispark, og Chiesa blev blokeret fra højre side af frontfeltet og fulgte derefter op med bolden og skød over linjen. Polen gjorde heller ikke et stort træk og greb ikke chancen for at give sit eget hold et skud. På tærsklen til slutningen af første halvdel, i det 45. minut, tvang Emerson et gennembrud fra venstre, men blev opfanget af Kocchiola fra Polen og sparket ud af kanten. I slutningen af første halvleg tillod ingen af holdene hinanden at score og gik også glip af muligheden for deres hold til at score.
I begyndelsen af anden halvdel af spillet, i det 49. minut, skabte Verrati straks en mulighed for et frispark ved forretten. L-Pellegrini ramte målet direkte. Desværre blokerede modstanderens mur bundlinjen og mislykkedes stadig. Score. I det 55. minut, fordi Kochiola ophævede Berotti og fik et gult kort. I det 70. minut foretog begge hold udskiftninger og justeringer. I det 80. minut modtog Emerson en lang pas fra sin holdkammerat og brød ind i feltet, men blev ramt af Kocchiola bag sig og mistede tyngdepunktet. I sidste ende undlod han at skyde.
I det 87. minut samarbejdede det italienske hold og blokerede modstanderen. I det 90. og 2. minut lavede Keane, der stadig var iført det italienske holdets billige fodboldtøj, et vidunderligt gennembrud i feltet. Han gik fra bagpasningen til bagpunktet. Desværre fik holdkammerat Berardi ikke bolden. Fodbold Glider døren forbi. Hele kampen sluttede her, Polen 0-0 Italien uafgjort.










